Botulinski toksin – botoks proti potenju
Botoks proti potenju deluje tako, da na mestu injciranja prepreči živčni signal, ki aktivira žleze znojnice. Uporabljamo ga za zmanjšanje potenja v področju pazduh, glave, dlani ali podplatov oziroma kjer koli na telesu, kjer je prisotno prekomerno potenje. Poleg suhosti pazduh botoks omogoča tudi odsotnost telesnega vonja, tako da deodoranta ni več treba uporabljati.
Kaj je to botoks?
Izraz botoks izvira iz tržnega imena zdravila Botox(r), ki vsebuje botulinski toksin – toksin bakterije Clostridium botulinum. Botulinski toksin je zdravilo, ki prepreči sproščanje acetilholina, kemičnega posrednika v komunikaciji med živcem in znojnico. Tako znojnica ne dobi signala za aktivacijo in ostane neaktivna, koža pa suha. Na trgu obstaja več zdravil, ki vsebujejo botulinski toksin; pogovorno jih vse imenujemo botoks.
Danes se približno polovica botoksa na svetovnem tžišču uporablja v estetske, polovica pa v medicinske namene. Botoks v medicini med drugim uporabljamo za lajšanje kronične migrene in spastičnih krčev, denimo po kapi ali cerebralni paralizi, škrtanja z zobmi ter nestabilnega mehurja. V estetski medicini je nepogrešljiv proti dinamičnim gubam na obrazu in vratu.
Za katera področja telesa lahko uporabljamo botoks proti potenju?
Najpogosteje se prekomerno potenje izraža pod pazduhami, pa tudi na dlaneh in podplatih. To so najpogostejša področja, kamor apliciramo botoks. Na splošno ga lahko apliciramo na katero koli področje, ki se znoji. Vendarle pa moramo biti previdni na obrazu, saj tam lahko vpliva na mimiko.
Koliko časa traja poseg z botoksom? Kakšno je okrevanje po botoksu?
Poseg je hiter, injiciranje pri izkušenem zdravniku traja le minuto ali dve in je pod pazduhami minimalno neprijetno. Vsako pazduho z zelo tanko iglo zbodemo 10-15-krat, čutimo kratko pekočino ob injiciranju, le za del sekunde. Okrevanja ni, saj sledi vbodov izginejo že po nekaj minutah. Po posegu le redko vidimo kakšno manjšo modrico. Takoj se lahko vrnemo k običajnim aktivnostim in posebne prilagoditve po terapiji niso potrebne.
Dlani in podplati so med najbolj občutljivimi deli človeškega telesa in injekcija botoksa je lahko tam precej boleča. Našim pacientom omogočimo nanos anestetične kreme in prilagojeno tehniko injiciranja, da je izkušnja čim manj neprijetna. Med našimi pacienti s prekomernim potenjem dlani in podplatov je tudi nekaj mladostnikov, ki bolečino na splošno prenašajo slabše kot odrasli, a se zaradi pozitivne izkušnje in odličnega učinka vračajo k nam na ponovne terapije.
Kdaj nastopi učinek botoksa proti potenju?
Učinek botoksa nastopi v nekaj dneh po posegu in je največji po nekaj tednih. Ko odidemo iz ordinacije, torej ni še popolnoma nobene razlike. V naslednjih dneh opazimo, da se vedno manj potimo.
Koliko časa traja učinek botoksa proti potenju?
Trajanje učinka botoksa je odvisno od posameznika in od odmerka. Običajni odmerki učinkujejo okrog 6 mesecev. Pri ljudeh, ki se potijo “normalno”, lahko učinek traja tudi do eno leto. Ljudje z izjemno hudim potenjem potrebujejo večji odmerek ali pa je treba injekcije pogosteje ponavljati. Moški običajno potrebujejo večje odmerke kot ženske.
Ali obstajajo kontraindikacije za botoks?
Zdravstvenih zadržkov (okoliščin, v katerih botoksa ne smemo uporabljati), je zelo malo. Zdravila ne smemo uporabljati pri ljudeh, ki so nanj alergični, kar je skrajno redko, in pri nekaterih nevroloških boleznih – miastenija gravis in sindrom Guillian-Barre. Terapije prav tako ne opravimo, če je na mestu vboda prisotno vnetje. Botoksa proti potenju zaradi previdnosti ne uporabljamo (injiciramo) med nosečnostjo in dojenjem.
Kaj morate vedeti, preden se odločite za injiciranje botoksa proti potenju?
Preberite Navodilo za uporabo zdravila Dysport, ki je najpogosteje uporabljan botulinski toksin proti potenju.
Zdravnika pred injiciranjem botoksa opozorite:
– Če jemljete kakršna koli druga zdravila, tudi če ste jih dobili brez recepta.
– Če ste noseči ali dojite. V tem primeru botoksa iz previdnosti ne smete dobiti.
– Če imate ali ste imeli v preteklosti težave s požiranjem, z govorom ali dihanjem.
– Če imate motnje živčnomišičnega prenosa (npr. miastenija gravis).
– Če imate motnje strjevanja krvi.
– Če imate okužbo ali vnetje na predvidenem mestu injiciranja (kar bo sicer preveril tudi zdravnik pred injiciranjem).
– Če mišice na predvidenem mestu injiciranja kažejo znake upadanja mišične mase (kar bo sicer preveril tudi zdravnik pred injiciranjem).
Ali botoks vpliva na sposobnost vožnje ali upravljanja strojev?
Po injiciranju botoksa načeloma obstaja možnost pojava mišične oslabelosti ali motenj vida, kar lahko začasno vpliva na sposobnost vožnje in upravljanja strojev. Takšen neželeni učinek, če se pojavi, je zelo redek in nastopi postopoma, ne nenadoma. Ne bo se pojavil nenadoma med vožnjo. V praksi takšnega učinka pri injiciranju botoksa proti potenju ne opažamo.
Kakšni so neželeni učinki botoksa proti potenju?
Običajno neželenih učinkov ne opažamo. Redko se na mestu injiciranja pojavi kakšna modrica. Možno pa je, da bi ob pregloboki aplikaciji prišlo do šibkosti mišic v tem področju, kar se lahko zgodi pri neizkušenih ali nekvalificiranih izvajalcih. Zato skrbno izberite zdravnika, ki mu zaupate aplikacijo botoksa.
Kot vsa zdravila ima lahko tudi to zdravilo neželene učinke, ki pa se ne pojavijo pri vseh.
Možnost pojava neželenega učinka je navedena v skladu z naslednjim dogovorom:
Zelo pogosti: pojavijo se lahko pri več kot 1 od 10 bolnikov
Pogosti: pojavijo se lahko pri največ 1 od 10 bolnikov
Občasni: pojavijo se lahko pri največ 1 od 100 bolnikov
Redki: pojavijo se lahko pri največ 1 od 1.000 bolnikov
Zelo redki: pojavijo se lahko pri največ 1 od 10.000 bolnikov
Neznana: ni mogoče oceniti iz razpoložljivih podatkov
Občasno so poročali o preobčutljivosti.
V primeru pojava oteženega dihanja z ali brez otekanja obraza, ustnic, jezika in/ali žrela, rdečine kože ali srbečega kožnega izpuščaja (koprivnica) nemudoma poiščite nujno zdravniško pomoč. To so lahko znaki alergijske reakcije na botulinski toksin.
Zelo redko so poročali o neželenih učinkih, ki so bili posledica razširitve učinkov toksina z mesta injiciranja (prekomerna oslabelost mišic, motnje pri požiranju, pljučnica zaradi vdihnjenega tujka (aspiracijska pljučnica), ki je lahko smrtna).
Pogosti neželeni učinki botulinskega toksina proti znojenju (pojavijo se pri 1-10 & zdravljenih), povzeti iz Navodila za uporabo zdravila Dysport, so: bolečine/modrice na mestu injiciranja, splošna oslabelost, utrujenost, gripi podobna bolezen, oteženo dihanje, nadomestno znojenje, bolečina v rami, nadlakti in vratu ter bolečine v mišicah ramen in meč.
Občasni neželeni učinki botulinskega toksina proti znojenju: srbenje, omotica, glavobol, zbadanje ali mravljinčenje, nehotne kontrakcije mišic očesnih vek, vročinski oblivi in krvavitev iz nosu.
Redki neželeni učinki botulinskega toksina: izpuščaj, oslabelost mišic.
Neznana pogostnost: otrplost, upadanje mišične mase.
Ali je botoks primeren tudi za moške?
Seveda, botoks je primeren za oba spola.
Kakšna je cena za botoks proti potenju v našem centru v Ljubljani?
Cena za botoks proti potenju v našem medicinskem centru v Ljubljani je odvisna od aplicirane doze. Ob prvi aplikaciji damo običajno dozo glede na spol – moški ga dobijo nekoliko več kot ženske. Cena vključuje aplikacijo in kontrolni pregled čez dva tedna ter morebitno manjšo korekcijo, če je ta potrebna. Ceno botoksa lahko preverite v našem ceniku.
Kako vam lahko pomagamo, če razmišljate o terapiji z botulinskim toksinom – botoksom?
Injekcije botoksa oziroma botulinskega toksina so ene najpogostejših rutinskih »vzdrževalnih del« za mladostni videz, ki jih opravljajo naše zdravnice. Dolgoletne izkušnje z botoksom proti potenju zagotavljajo odlične rezultate, o katerih pričajo mnenja zadovoljnih strank.