Pigmentacije na obrazu in melazma
Pigmentacije na obrazu in melazma so pogosta težava, ki lahko pomembno vpliva na vaš videz in dobro počutje. Najpogostejši vzroki so izpostavljenost soncu (UV-sevanje), dedna nagnjenost in hormonske spremembe. Zaradi njihove trdovratnosti kreme iz proste prodaje večinoma ne pomagajo. Različne vrste hiperpigmentacij, med katerimi sta najpogostejša solarni lentigo in melazma, zahtevajo različne terapevtske pristope. Dermatologi s specifičnim znanjem s tega področja uporabljamo številne metode zdravljenja, ki jih individualno prilagodimo. Za učinkovito obvladovanje pigmentacij je pomembno razumeti njihovo naravo in se posvetovati s strokovnjakom.
Pigmentacija na obrazu – solarni lentigo in seboroična keratoza
Na sliki je solarni lentigo, pogosta vrsta hiperpigmentacije na obrazu zaradi sonca. Pojavlja se tudi na hrbtiščih rok oz. na vseh osončenih mestih. Več kot je sonca in svetlejša kot je koža, več solarnih lentiginoznih lis se pojavi na koži. Sčasoma lahko iz njih izraste seboroična keratoza – privzdignjena žametasta tvorba, kar se je zgodilo pri naši pacientki v sredini spremembe.
Pri pacientki smo opravili eno lasersko terapijo; na sliki je situacija pred terapijo in čez nekaj mesecev na kontrolnem obisku. Takoj po terapiji je na koži plitva, opeklini podobna ranica, ki se zaceli v tednu ali dveh. Še nekaj tednov je na zaceljeni koži rožnata lisa, ki se postopoma barvno zlije z okolico.
Solarni lentigo prej in mesec dni po terapiji
Slika pred eno lasersko terapijo in čez nekaj tednov.
Pigmentacije na obrazu – postinflamatorne spremembe po razpraskanih aknah, prej in po seriji kombiniranih terapij
40-letna pacientka je imela vse življenje blage akne, ki so jo izjemno motile in jih je stalno praskala. Njena koža je bila že od pubertete v stanju, kot je vidno na levi: pigmentacije na obrazu ter številne rane zaradi prask. Brez debelega sloja pudra sploh ni mogla med ljudi. Takšna situacija zahteva kombinirano in postopno zdravljenje. Stanje na desni je po letu dni kombiniranega zdravljenja pri nas (izotretinoin, serija laserskih terapij z različnimi modalitetami, zaščita pred soncem). Pigmentacije na obrazu so skoraj izginile in pacientka je dobila popolnoma novo kvaliteto življenja.
Pigmentacije na obrazu – prej in po eni laserski terapiji
Pri tej vrsti pigmentacije na obrazu gre za solarni lentigo, enostavno površinsko spremembo, ki jo lahko s q-switchanim laserjem odpravimo z eno samo terapijo. Takoj po terapiji žarišče močno potemni in je 5-7 dni precej temnejše kot prej, a na koži ni rane. Nato se žarišče odlušči in pod njim je normalna koža.
Postinflamatorne pigmentacije na obrazu po aknah in melazma
Levo: pigmentacije na obrazu prej, desno: po laserski terapiji. Šlo je za površinski pigment, opravili smo samo eno lasersko terapijo. Na sliki po terapiji so vidni še ostanki globokega pigmenta, ki zahteva potrpljenje, previdno terapijo in več postopkov.
Pigmentacije na obrazu – solarni lentigo
Desno: prej, levo: po eni intenzivni laserski terapiji. Šlo je za pacientko s svetlo kožo in pigmentacije na obrazu so bile poškodbe od sonca, lokalizirane površinsko. V takih okoliščinah lahko k terapiji pristopimo zelo odločno in stanje običajno uredimo z enim samim posegom. Ker je laserska terapija v tem primeru zelo intenzivna, okrevanje (rdečina, oteklina, potemnitev lis, lahko tudi kakšna površinska ranica) traja 7-10 dni, še nekaj tednov po terapiji je koža pordela (vidno na levi sliki, posneti 2 tedna po terapiji).
Postinflamatorna pigmentacija na obrazu zaradi opekline
Postinflamatorna hiperpigmentacija pri pacientu temnejšega fototipa je bila posledica brizga vročega olja v kuhinji. Zdravili smo ga samo z lokalno terapijo – kremo, ki smo jo predpisali na recept. Levo: pred terapijo, desno: po dveh mesecih terapije.
Melazma
Melazma, imenovana tudi kloazma, so pogoste pigmentacije na obrazu z značilnimi simetričnimi rjavimi do sivorjavimi lisami. Melazma se največkrat pojavi na čelu, licih, zgornji ustnici in bradi. Mnogo pogostejša je pri ženskah kot pri moških, zlasti tistih s srednjimi do temnejšimi toni kože (fototipi kože IV do VI), zaradi česar je pogosta v nekaterih regijah, kot sta Latinska Amerika in Azija. Nekatera območja, kot je Gvatemala, poročajo, da je prizadetih do 80 % odraslih žensk. Čeprav večinoma prizadene ženske, lahko melazmo dobijo tudi moški, a bistveno redkeje.
Kaj je vzrok melazme
Točen vzrok melazme ni popolnoma jasen, vendar vidimo, da je melazma posledica kombinacije genetske predispozicije, hormonskih vplivov in izpostavljenosti UV-sevanju.
- Hormonski dejavniki: Ženski spolni hormoni, zlasti estrogen in progesteron, igrajo pomembno vlogo pri melazmi. Stanje se pogosto pojavi med nosečnostjo (kloazma gravidarum), ob jemanju kontracepcijskih tablet in pri ženskah, ki prejemajo hormonsko nadomestno terapijo. Povečane ravni teh hormonov lahko spodbujajo melanocite, kar vodi do hiperpigmentacije.
- UV-sevanje: Ultravijolično (UV) sevanje je glavni sprožilec melazme. UV-žarki spodbujajo melanocite, da proizvajajo več melanina, kar vodi do nastanka hiperpigmentiranih madežev. Izpostavljenost UV tudi poslabša obstoječo melazmo.
- Genetska predispozicija: melazma je pogosto družinska, kar kaže na genetsko komponento.
- Drugi dejavniki: Drugi možni sprožilci in poslabševalci vključujejo uporabo nekaterih kozmetičnih izdelkov, fototoksičnih zdravil in izpostavljenost toploti ali vidni svetlobi. Poleg tega nekatere študije nakazujejo, da sta stres in disfunkcija ščitnice lahko povezana z melazmo.
Kako izgleda melazma
Za melazmo so značilne nepravilno oblikovane, hiperpigmentirane lise na koži. Te lise so običajno simetrične in se lahko razlikujejo po velikosti od majhnih pik do večjih območij, ki pokrivajo pomemben del obraza. Najpogostejša mesta, kjer se melazma pojavi, so čelo, lica, zgornja ustnica in brada. Pomembno je razlikovati melazmo od drugih vzrokov obrazne hiperpigmentacije, kot so postinflamatorna hiperpigmentacija, fototoksične reakcije in določene druge dermatoze.
Pigmentacija se lahko giblje od svetlo rjave do temno rjave ali sivorjave in ima pogosto izrazito mejo. Stanje ne povzroča simptomov, kot je srbenje ali bolečina, vendar lahko pomembno vpliva na videz in samopodobo posameznika.
Histopatološko melazma kaže povečano količino melanina v povrhnjici, zlasti v bazalnih in suprabazalnih plasteh. V nekaterih primerih je tudi povečanje dermalnih melanofagov (celic, ki vsebujejo melanin). Število melanocitov je običajno normalno, vendar je njihova aktivnost povečana.
Melazma na zgornji ustnici, prej in po laserski terapiji
Terapija in obvladovanje melazme
Melazma je terapevtsko izjemno zahtevna. Na kakršno koli terapijo reagira zelo počasi, potrebnih je več tednov, da vidimo spremembo na bolje. Terapevtsko okno je zelo ozko: če zdravimo preblago, rezultata ni; a če uporabimo le malo premočno zdravljenje, se bo melazma poslabšala. Potrebna je dosledna in skrbna zaščita pred soncem, saj že z eno samo nezaščiteno izpostavitvijo soncu izgubimo ves rezultat, ki smo ga mukotrpno pridobili skozi tedne in mesece zdravljenja. Melazma res zahteva veliko potrpljenja tako od pacienta kot od terapevta.
Zaščita pred soncem mora biti pri melazmi nepopustljivo dosledna in zelo stroga. Obraz je treba vse leto ščititi s širokospektralno zaščitno kremo, ki vsebuje SPF50+ in dodatno čim boljšo UVA-zaščito. Najboljše so kreme s fizikalnim filtrom. K zaščiti pred soncem doprinese tudi korektor ali puder: če se lise skozi ličila ne vidijo, tudi UV-sevanje ne bo prodrlo do kože. Zunaj vedno nosimo pokrivalo s širokimi krajci, da je obraz v senci, in sončna očala. Neposrednemu soncu se izogibajmo, v najbolj sončnih urah je bolje biti notri ali vsaj v senci.
Lokalna terapija so učinkovine, ki jih na kožo namažemo. Blage učinkovine, ki jih dobimo tudi v prosti prodaji, imajo večinoma minimalen učinek, dostikrat sploh nikakršnega: vitamin C, kojična kislina, azelainska kislina ipd. Učinkovito lokalno zdravilo je hidrokinon, ki zavira tirozinazo, encim, vključen v proizvodnjo melanina. Dermatolog ga lahko predpiše na recept v kombinaciji s tretinoinom in kortikosteroidom. V Sloveniji je to kremo (imenovano Kligmanova formula) težko dobiti, a pri nas imamo rešitev tudi za to zadrego.
Terapija z dermatološkimi postopki in napravami vključuje zlasti laser oz. visokoenergijske naprave. Q-switchani Nd:YAG laser ciljano razbija melaninske depozite v koži. Vendar je treba te postopke izvajati zelo previdno, da se izognemo poslabšanju stanja. Preveč agresiven laser lahko melazmo poslabša. Večinoma razbijanje pigmenta opravimo v kombinaciji z laserskim mikronidlingom, ki izboljša penetracijo topikalnih zdravil, dodatno posvetli pigment in izboljša teksturo kože. Kemični pilingi so minimalno učinkoviti in jih običajno uporabljamo za zelo blage primere in v kombinaciji z drugimi pristopi.
Peroralna zdravila (tablete): v nekaterih primerih predpišemo tablete s traneksaminsko kislino, ki je zelo uspešna pri obvladovanju melazme, vendar ima pogosto stranske učinke, kot sta slabost in glavobol. Poleg tega je zdravljenje omejeno na določen čas in je ne moremo uporabljati v nedogled.
Melazma prej in po laserski terapiji
Melazma prej (desno) in po terapiji (levo)
Ali je možno melazmo trajno odpraviti
Melazma je bolezen kože, pri kateri je nagnjenost k pigmentacijam žal praviloma trajna. Vendar se lahko z zaščito pred soncem in občasnimi postopki pri dermatologu ohranja dobro stanje kože.
Melazma pred terapijo in po mesecu dni kombiniranega zdravljenja, naša pacientka
Kaj lahko sam/a naredim proti pigmentacijam na obrazu in melazmi
Redno uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem. Uporabljajte jo vsak dan, vse leto, še posebej skrbno pa v času od aprila do oktobra. Preverite, ali vaša zaščitna krema ščiti pred sevanjem UVA. Nosite pokrivalo.
Preprečite draženje kože na obrazu. Voskanje nad ustnico, iztiskanje mozoljev ali dražeča kozmetika – vse, kar na koži obraza povzroči vnetje, lahko za seboj pusti dolgotrajno pigmentacijo. Če so se pigmentacije na obrazupojavile po začetku jemanja kontracepcijskih tablet ali v nosečnosti, jih raje ne jemljite.
Obiščite dermatologa, preden zapravite premoženje za neučinkovite kreme, ki se dobijo v prosti prodaji.
Odstranjevanje pigmentnih madežev in pigmentacije na obrazu
Medicinski center Dermatologija.si je specializiran center za zdravljenje hiperpigmentacij in melazme. Naše zdravnice in terapevtke imajo dolgoletne izkušnje na tem področju, ki je zelo specifično. Temelj uspešnega zdravljenja hiperpigmentacij je individualna prilagoditev terapije in počasno napredovanje, saj hiperpigmentacije ob samo majhni napaki pri zdravljenju ne le ne izginejo, temveč se celo poslabšajo. Eden najpomembnejših delov terapije je temeljit pogovor in predstavitev vseh možnosti zdravljenja, da se lahko pacient informirano odloči.
V medicinskem centru Dermatologija.si smo še posebej pozorni, da po terapijah ni dolgo vidnih posledic, denimo rdečine ali luščenja. Če se temu ni mogoče izogniti, skupaj sestavimo časovni načrt, da se prilagodimo vašim ostalim obveznostim. Del načrta so vedno tudi stroški, tako da se nikoli ne znajdemo v zadregi.
Pri nas se z zdravnico dermatologinjo pogovorite tudi o ustrezni negi kože in zaščiti pred soncem. Tako vam lahko pomagamo najti šibke točke v vaši vsakodnevni skrbi za kožo in jo pomagamo izboljšati.