Naša dermatologinja, dr. Vesna Tlaker, je bila danes zjutraj gostja oddaje Dobro jutro na TV Slovenija, kjer je z voditeljico Ano Tavčar razbijala najpogostejše mite in razkrivala resnice o staranju kože. Med prijetnim in informativnim pogovorom je podala strokovna pojasnila o tem, kaj dejansko vpliva na staranje kože in kako lahko ohranjamo njen mladosten videz.

1. Stres povzroča hitrejše staranje kože – MIT

Stres je “dežurni krivec” za najrazličnejše težave. Študije o vplivu stresa na kožo v strokovni literaturi so redke in večinoma omejene na teoretično razpravljanje, medtem ko jasnih dokazov niso podale. Dr. Tlaker je pojasnila, da so drugi dejavniki, kot sta izpostavljenost soncu in kajenje, bistveno pomembnejši za staranje kože kot stres. Medtem ko stres lahko vpliva na splošno počutje in zdravje, njegov neposreden vpliv na staranje kože ostaja vprašljiv. Kljub temu pa dr. Tlaker priporoča zmanjševanje stresa, saj to pozitivno vpliva na splošno dobro počutje in kakovost življenja.

2. Gube so posledica sončenja – RESNICA

Dr. Tlaker je poudarila, da je izpostavljenost soncu eden glavnih vzrokov za prezgodnje staranje kože, kar imenujemo tudi “fotostaranje”. Ultravijolični (UV) žarki prodirajo v globlje plasti kože in povzročajo poškodbe kolagenskih vlaken, kar vodi v izgubo čvrstosti kože in pojav gub. Redna uporaba krem z zaščitnim faktorjem je največ, kar lahko sami storimo za preprečevanje staranja kože.

3. Kreme proti staranju so učinkovite – RESNICA

Medtem ko kreme proti staranju pomagajo izboljšati teksturo in sijaj kože ter zmanjšati drobne gubice, dr. Tlaker opozarja, da njihova učinkovitost ni čudežna. Sestavine, kot so retinol, sadne kisline in vitamin C, pomagajo spodbujati proizvodnjo kolagena in izboljšati videz kože. Nikakor pa kreme proti staranju ne gladijo globokih gub ali odpravljajo povešenosti kože.

4. Hialuronska kislina gladi kožo – RESNICA

Hialuronska kislina je priljubljena sestavina v mnogih kozmetičnih izdelkih in polnilih. Dr. Tlaker je pojasnila, da ta naravno prisotna molekula veže vlago v koži, kar pomaga pri izboljšanju njene hidriranosti in elastičnosti. Koža, obogatena s hialuronsko kislino, deluje bolj sočno, napeto in gladko. Medtem ko je učinek hialuronske kisline v kozmetičnih izdelkih kratkotrajen, pa hialuronska kislina v polnilih v koži ostane dolgo časa, več mesecev in let, in bolj dolgotrajno vpliva na boljši videz kože.

5. Obrazna mimika povzroča gube – RESNICA

Obrazna mimika, kot so gubanje čela, mežikanje in mrščenje, res prispeva k nastanku gub, ki jih imenujemo tudi “dinamične gube”. Dr. Tlaker je razložila, da se te gube z leti poglobijo, saj ponavljajoči se gibi povzročajo trajne linije na koži; podobno kot če mečkamo blago. Pri otrocih in mladih ljudeh je koža zelo kakovostna in gube se po prenehanju mrščenja zgladijo; starejša koža pa se ne zgladi več in gube ostanejo trajno vrezane v kožo. Dinamičnim gubam se lahko izognemo z odsotnostjo mimike (kar je težko), odlična rešitev pa so injekcije botoksa, ki začasno sprostijo mišice in preprečijo, da bi se te gube še naprej poglabljale. Če je botoks pravilno izveden, je njegov učinek neviden. Kot pravi dr. Tlaker, je večina njenih strank za botoks povsem “običajnih” ljudi, žensk in moških, pri katerih se sploh ne opazi, da so imeli kakršen koli estetski poseg.


Dr. Vesna Tlaker je v pogovoru izpostavila, da čeprav staranja ni mogoče povsem preprečiti, lahko s pravilno nego, izogibanjem škodljivim dejavnikom in previdnimi estetskimi posegi v mejah normale znatno prispevamo k ohranjanju mladostnega videza kože.

Za dodatne informacije ali posvetovanje o možnostih za upočasnjevanje staranja kože vas vabimo, da se oglasite v Medicinskem centru Dermatologija.si v Ljubljani. Dr. Vesna Tlaker in ekipa njenih sodelavk vam bodo z veseljem svetovali glede na vaše specifične potrebe in vam pomagali doseči kar najboljše rezultate.

Ogled posnetka na spletni strani TV Slovenija

Imate še kakšno vprašanje za nas?

Naročite se ali pošljite vprašanje